LQ
Vyobrazeno koncepční vozidlo.
Budování citové vazby mezi vozidlem a jeho řidičem
V minulosti jsme auta milovali pro jejich schopnost dopravit nás do dalekých míst a realizovat naše vysněná dobrodružství. Díky vyspělým technologiím jsme schopni sladit životní styl zákazníků s novými příležitostmi, a nabídnout tak radost i zapojení do děje. Toyota je hrdá na LQ a jeho schopnost zprostředkovat osobní zkušenosti, vozidlo naplňující jedinečné potřeby mobility každého řidiče a vytvářející ještě silnější vazbu mezi automobilem a jeho majitelem.
Pohon
Bateriový elektromobil
Dojezd na elektřinu
Až 300 km
Počet míst
4
Yui – expert na mobilitu a agent na bázi umělé inteligence
„LQ“ je koncepční vozidlo, které prostřednictvím vyspělých technologií buduje citovou vazbu mezi automobilem a jeho řidičem v duchu klíčové filozofie vývoje „Learn, Grow, Love – Učit se, růst, milovat“. LQ disponuje schopnostmi autonomního řízení a jeho součástí je i výkonný interaktivní agent „Yui“ na bázi umělé inteligence, jenž se dokáže učit od řidiče a nabídnout ryze osobní zážitky spojené s mobilitou. Samotné označení „LQ“ vyjadřuje víru Toyoty v to, že uvedený přístup motivuje k vývoji budoucích vozidel schopných pěstovat vztah mezi automobilem a řidičem.
Technologie navržené s cílem zajistit maximální bezpečnost a příjemný zážitek z jízdy
Vozidlo LQ je vybaveno systémem autonomního řízení na úrovni ekvivalentní standardu SAE Level 4, a navíc disponuje funkcí autonomního parkování s obsluhou pro snadný přístup a maximální pohodlí. Plochu informačního displeje před řidičem rozšiřuje systém zobrazování AR-HUD (Augmented Reality Head-Up Display), jenž přispívá k bezpečnosti jízdy. Propracovaný systém sedadla LQ zahrnuje několik nafukovacích vzduchových vaků, vestavěných do sedadla se zabudovanou klimatizací. V závislosti na jízdní situaci se snaží udržovat pozornost řidiče, nebo mu naopak umožnit relaxovat.
Intuitivní komunikace
LQ k intuitivní výměně informací mezi vozidlem a posádkou využívá i plochu stropu kabiny a koberečků. Vestavěný systém osvětlení zobrazuje různé barevné tóny indikující režim autonomního nebo ručního řízení, o tom, se kterou osou na palubě Yui právě komunikuje, informuje osvětlení prostoru pro nohy příslušného pasažéra. LQ též dokáže předávat různé informace (např. o stavu povrchu vozovky) posádce vozidla i lidem mimo něj pomocí zobrazovacího zařízení DMD (Digital Micromirror Device), zabudovaného do světlometů. Tento systém aktivuje individuální drobná zrcadla (o celkovém počtu 1 milion), a promítá tak na vozovku před vozidlem složité obrazce.
Design: Zevnitř ven
Kabina LQ zaujme futuristickou siluetou protaženou vpřed (Yui se tak nachází uprostřed přístrojového panelu) s křivkami plynoucími zevnitř vozidla ven napříč exteriérem. Minimalistický interiér je hladký a elegantní, klíčové prvky (jako např. výdechy klimatizace) jsou skryty za neviditelnými regulátory. Středový panel vyrobený technologií 3D tisku je vyztužen pomocí konstrukční metody 'optimalizace topologie' – je tak zajištěna optimální pevnost a vozidlo se může pyšnit vyspělým interiérem s menším počtem nosných konstrukcí viditelných z pohledu řidiče. Na vnější straně dveří je použito sklo, které hladce navazuje na interiér vozidla, a umocňuje tak jeho ucelený a elegantní design.