Toyota na Rallye Dakar 2018

Dvě pódiová umístění pro tým Toyota Gazoo Racing

2018-01-22

Rallye Dakar 2018 konečně dospěla do cíle v argentinském městě Cordoba. Závěrečná 14. etapa se ukázala jako mimořádně napínavá, neboť posádku Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (výsledné třetí místo) týmu Toyota Gazoo Racing SA dělil od celkově čtvrtého Peugeotu (Stephane Peterhansel) náskok pouhých 8 minut a 8 sekund.

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018

„Věděli jsme s jistotou, že Stephane bude v poslední etapě tlačit na pilu, ale udržet si náskok osm minut v tak rychlé etapě, připomínající spíše soutěže WRC, není vůbec jednoduché,“ komentoval hrdý De Villiers po skončení poslední etapy nedaleko argentinského střediska Villa Carlos Paz. „Současně bylo důležité nedopustit se žádné chyby, protože i malé selhání by nás mohlo stát pódiové umístění.“

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018

Posádka ve složení De Villiers/Von Zitzewitz nakonec zvládla o mnoho více než samotný dojezd s čistým štítem: vítězové Dakaru z roku 2009 absolvovali se svojí Toyotou Hilux bezchybnou etapu, dorazili do cíle 40 sekund před Peterhanselem, a vybojovali tak své první etapové vítězství na Dakaru 2018.

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018

To znamenalo, že De Villiers/Von Zitzewitz si udrželi své třetí místo v celkovém hodnocení, zatímco stájoví kolegové Nasser Al Attiyah/Mathieu Baumel zaznamenali třetí nejkratší čas v této etapě, pouhou jednu sekundu za Peterhanselem.

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018

„Dakar 2018 byl pro nás nesmírně těžký,“ uvedl katarský jezdec po posledním bivaku v Cordobě. „Jsme ale skutečně šťastní za celkové druhé místo. Samozřejmě by nás ještě více těšilo absolutní vítězství, ale mít dva ze tří našich vozů na stupních vítězů, to je úžasný úspěch, na který rozhodně můžeme být hrdí.“

Dakar 2018 byl úžasný závod zahrnující tři různé země, 14 etap a více než 7000 km. Závod startoval 6. ledna 2018 v peruánském hlavním městě Limě.

Hned v úvodní etapě nejtěžší automobilové soutěže světa se Al Attiyah/Baumel mimořádně vyznamenali. Ale etapa č. 2 rychle ukázala stinné stránky závodu, když Bernhard ten Brinke s navigátorem Michelem Périnem v hustém písku ztratili spoustu času; a Baumel uprostřed etapy onemocněl. Nejlepšího výsledku dosáhli De Villiers/Von Zitzewitz, kteří ve druhé etapě zajeli čtvrtý nejrychlejší čas.

V etapě č. 3 se Al Attiyah/Baumel opět vrátili do hry druhým etapovým vítězstvím, ale i De Villiers/Von Zitzewitz zaznamenali slušný výsledek a upevnili své postavení. Ten Brinke/Périn museli v této etapě řešit dva defekty, ale i přes potíže zůstali na dohled lídrům závodu.

Pak přišla 4. etapa, kterou šéf týmu Toyota Gazoo Racing SA Glyn Hall popsal jako ‘tak trochu pohromu’ pro celý tým. Všechny tři vozy se zasekly v hrůzostrašných dunách peruánské pouště, a všechny posádky tak zaostaly za čtyřmi vozy Peugeot, které jako by závodily na jiné planetě.

Ale v etapě č. 5 se tým opět dal dohromady. Dosažené časy tentokrát byly dobré, pokud ne přímo na etapové vítězství, ale vše dopadlo přesně tak, jak dopadnout mělo. Ten Brinke/Périn tentokrát zaznamenali druhý nejlepší etapový čas a současně byl nucen odstoupit Sebastien Loeb z továrního týmu Peugeot, neboť jeho navigátor Daniel Elena si v jednom obzvláště tvrdém přistání poranil záda.

„Etapy č. 4 a 5 byly nejvýraznějším obratem celého letošního závodu,“ uvedl Hall z Cordoby. „Nejprve jsme prošli mučením v dunách, poté přišel záblesk naděje, ještě podtržený podmanivými výkony Bernharda.“

Na etapu č. 6 se Dakar přesunul o něco výše na bolivijskou náhorní plošinu Altiplano, kde byly atmosféricky plněné motory V8 vozů Toyota Hilux poněkud v nevýhodě. Přesto však všechny tři vozy Toyota Hilux dospěly až k odpočinkovému dni v La Paz bez jakýchkoli mechanických potíží, a mechanici tak strávili odpočinkový den přípravou vozů na maratonské etapy č. 7 a 8 bez servisní pomoci, spojující La Paz, solnou pláň Uyuni a město Tupiza.

Mimořádně spolehlivé Toyoty Hilux nakonec maratonské etapy zvládly bez problémů, zatímco Stephane Peterhansel týmu Peugeot uprostřed etapy havaroval a musel čekat na pomoc stájového kolegy Cyrila Desprese. Francouzský jezdec zde tak ztratil 1 hodinu a 45 min, což Al Attiyahovi pomohlo k posunu na 2. místo v celkovém pořadí.

Tým se tak po 8. etapě radostně znovu setkal v Tupize – a s velkou úlevou, že všechny tři vozy dorazily bez újmy. Následovala 9. etapa, která však byla kvůli záplavám zrušena – takže dalším úkolem byla etapa č. 10.

Na 2. místě dorazila do cíle posádka De Villiers/Von Zitzewitz, které sekundovali Ten Brinke/Périn na pátém místě. Al Attiyah/Baumel bohužel v závěru etapy narazili na skálu a poškodili zavěšení zadních kol, čímž ztratili bezmála půl hodiny. Katarský jezdec by tuto etapu nejraději vymazal z paměti.

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018

„Byli jsme hrozně zklamáni, protože jsme měli výborně nakročeno k etapovému vítězství,“ komentoval. „Vše probíhalo naprosto hladce téměř až do konce etapy, ale co jsme mohli dělat?“

Posádka Ten Brinke/Périn však přesně věděla, co dělat v mimořádně obávané 11. etapě – známé vysoko se tyčícími dunami Fiambalá. Nizozemský jezdec zajel hladkou etapu, a vybojoval si tak své první vítězství v závodu s náskokem přes čtyři minuty. Posádky De Villiers/Von Zitzewitz a Al Attiyah/Baumel v dunách Fiambalá rovněž předvedly solidní výkon, avšak vítězství Tena Brinkeho bylo pro mnoho členů týmu Toyota Gazoo Racing SA jakýmsi zlatým hřebem.

„Etapové vítězství na Dakaru je vždy velká věc,“ vysvětlil Hall. “Vítězství v dunách Fiambalá je však něco opravdu kouzelného. Takže ani nevím, jak pochválit Bernharda a Michela za jejich výkony.“

Al Attiyah/Baumel, zřejmě inspirováni Brinkeovým výkonem, se s vervou chopili příležitosti a vyhráli pro tým 12. etapu. De Villiers/Von Zitzewitz opět zaznamenali solidní etapový výkon, zatímco Ten Brinke/Périn zde ztratili nějaký čas. Když závod dospěl do trochu snazší fáze, vozy týmu Toyota Gazoo Racing SA se nacházely na třetím, čtvrtém a pátém místě celkového pořadí.

Etapa č. 13 byla vůbec nejdelší z celého závodu a vlastně i poslední reálnou příležitostí ke změně pořadí vedoucích jezdců. Avšak jako vždy na Dakaru, i zde nastalo několik nečekaných nepříjemností – nejen pro tým Toyota Gazoo Racing SA, ale i pro Stephaneho Peterhansela týmu Peugeot.

„Současně nás však zasáhla zničující zpráva, že Bernhard a Michel museli odstoupit kvůli závadě na motoru,“ uvedl Hall. „Byla to naše první porucha motoru za půl dekády, a tak nás tato událost velmi překvapila a zároveň zklamala. Když k tomu připočteme, že do cíle závodu zbývala pouze jedna etapa, tak naše pocity může popsat pouze jedno slovo: ‘srdcervoucí’.“

Po propadnutí Peterhansela v pořadí a posunutí dvou vozů Toyota Gazoo Racing SA na stupně vítězů zbývala na letošním Dakaru již jen jedna věc: dokončit poslední etapu v délce 120 km bez incidentů, s úkolem pro De Villierse/Von Zitzewitze odrážet Peterhanselovy útoky na pódiové umístění.

Posádka týmu Toyota Gazoo Racing SA vyjížděla na etapu s náskokem pouhých 8 minut a 8 sekund na jezdce týmu Peugeot, a tlačila tak na pilu, aby dotírajícímu Francouzi neumožnila posun v pořadí. De Villiers nakonec dokázal více, než bylo zapotřebí – nejen udržet si náskok před Peugeotem, ale dokonce si vybojovat etapové vítězství.

„Etapové vítězství na Dakaru je vždy velká událost, ale letos se nám to podařilo v samotném závěru závodu,“ komentoval De Villiers. „A ještě k tomu jsme dovezli Toyotu Hilux do cíle na stupně vítězů, hned za stájovými kolegy Nasserem a Mathieuem. To je úžasný pocit.“

Rallye Dakar je stále jedním z nejtěžších a nejkultovnějších závodů světa. V letošním ročníku se objevila řada nových etap a novinek, které zavedl někdejší dakarský vítěz Marc Coma, jenž je sportovním ředitelem závodu. Mnozí namítají, že letos byl závod příliš náročný, zejména v prvních etapách, které řada soukromých týmů hned vypadla. Ale stále platí, že toto je Dakar, a ten by náročný měl být.

Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018
Toyota Hilux : Rallye Dakar 2018