Toyota představila speciální vozidlo pro olympiádu
v Tokiu

Vozidlo je určené pro sportovce, organizátory, návštěvníky, handicapované nebo starší osoby

2019-07-18

Toyota, jakožto celosvětový partner olympijských a paralympijských her, představila nové speciální vozidlo, které usnadní přepravu na nadcházejících Olympijských hrách v Tokiu 2020. Vozidlo je určené pro sportovce, organizátory, návštěvníky, handicapované nebo starší osoby, těhotné ženy nebo pro rodiny s malými dětmi. Přepraví až šest osob a k dispozici bude 200 těchto elektromobilů s bateriovým pohonem.

Pohybovat se bude přímo v dějišti sportovních soutěží, ale i na dalších oficiálních místech, jako je např. olympijská vesnice. Část vozového parku bude zároveň sloužit na pomoc v nouzi na různých akcích v průběhu celého léta.

Osobní přepravník s názvem APM (Accessible People Mover) bude vyroben ve dvou variantách. Model Basic má tři řady sedadel. Při převozu osob upoutaných na vozík je možné konfiguraci změnit jejich sklopením. Z bezpečnostních důvodů je sedadlo řidiče vyvýšeno a umístěno uprostřed, aby řidič viděl na cestující a mohl řešit jejich individuální potřeby při nastupování a vystupování.

Sedadla pro pasažéry jsou přístupná z obou stran vozidla, nechybí bezpečnostní tyče po obou stranách, ale ani kotevní desky a rampy pro optimální přístup a přepravu cestujících na vozíku.

Další vozítko nazvané Relief, tedy pomoc v nouzi, má polovinu druhé řady a celou třetí řadu vyhrazenou pro nosítka s možností zajištění. Vozítko bylo zároveň navrženo tak, aby v něm měli místo dva zdravotníci na sedadlech hned vedle nosítek.

Toyota - Vozidlo pro olympiádu v Tokiu
Technické parametry
Model Basic Relief
Počet osob / vozidlo Řidič + 1 uživatel invalidního vozíku + 2 cestující Řidič + 2 pracovnící podpory + 1 převážená osoba
Rozměry (m) Délka: Cca. 3,9 x Šířka: Cca. 1,6 x Výška: Cca. 2,0
Dojezd (km) 100
Min. poloměr otáčení (m) 4,8
Nejvyšší rychlost (km/h) 19