Kirobo

Společnost Toyota Motor Corporation (TMC) oznámila datum, kdy se robotický astronaut vyvinutý v její spolupráci vydá na svou cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS

Kirobo je jedním ze dvou humanoidních robotů pro slovní komunikaci vyvinutých v rámci společného vědeckého projektu Kibo Robot, výzkumného centra pro moderní vědu a technologie při tokijské univerzitě (RCAST), společnosti Robo Garage Co., Ltd., a společnosti Toyota Motor Corporation (TMC). Významnou roli v projektu měla také japonská národní vesmírná agentura (JAXA). Centrum RCAST a společnost Robo Garage pracovali na vývoji hardwaru a na Kirobově pohyblivosti a společnost Toyota přispěla svou poslední generací softwaru pro rozeznávání hlasu, zatímco společnost Dentsu Inc. vytvořila konverzační obsah a zaštítila management celého projektu.

/

Kirobo bude vyslán na svou cestu japonskou nosnou raketou H-IIB číslo 4. Ta jej dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde bude Kirobo čekat japonského astronauta Koichi Wakata, který by měl dorazit na stanici v rámci 38. mise během listopadu či prosince. Astronaut Wakata se v roce 2014 stane prvním japonským velitelem ISS, kdy má převzít velení 39. mise. V japonském experimentálním modulu Kibo se velitel Wakata a robot Kirobo zúčastní vůbec prvního rozhovoru mezi člověkem a robotem ve vesmíru.

/
Časový harmonogram

4. srpna 2013: robotický astronaut odlétá na stanici ISS
Srpen - září 2013: Kirobo poprvé promluví ve vesmíru
Listopad - prosinec 2013: přílet velitele Wakaty na stanici ISS
Prosinec 2013: velitel Wakata a Kirobo vedou svou první konverzaci
Květen - červen 2014: velitel Wakata opouští stanici ISS
Prosinec 2014: Kirobo se vrací na Zemi 

Klikněte zde Prohlédněte si robota Kiboro v akci

Více informací se dozvíte na http://kibo-robo.jp"