Kirobo promluví ve vesmíru

Po čtyřech měsících obíhání Země na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, dosáhl Kirobo úspěšně nejdůležitějšího momentu své mise.

Jeden ze dvou humanoidních robotů pro slovní komunikaci Kirobo je součástí projektu Kibo Robot a společnost Toyota poskytla pro tento jedinečný a vzrušující experiment malému robonautovi systém rozpoznávání hlasu.

K robotovi Kirobo se na stanici ISS připojil japonský velitel Koichi Wakata, a tak mohl vrchní astronaut a robot vést svou první konverzaci - historicky první rozhovor mezi člověkem a robotem ve vesmíru.

Se svými 34 cm výšky vstoupil malý robonaut od září dvakrát do historie a ještě předtím se tento rok stal prvním robotem, který promluvil ve vesmíru. To není špatné na někoho tak maličkého!

Robot Kirobo je schopen komunikovat třemi způsoby. S využitím technologie pro rozpoznávání hlasu navrženým společností Toyota se jeho chování přibližuje tomu lidskému.

V první řadě vyniká v konverzaci. Je schopen odpovídat a klást lidem otázky.

Je také skvělým posluchačem, dává bedlivý pozor na to, co říkáte, zpracovává informace a odpovídá se zájmem a laskavostí.

Jeho poslední a pravděpodobně nejpozoruhodnější schopností je to, že dokáže rozeznávat lidské tváře. V momentě, kdy se ocitli s astronautem Wakatem tváří v tvář v modulu Kibo na stanici ISS, malý robot rozpoznal jeho tvář a oslovil jej jeho jménem.

Objeví se zde ještě mnoho aktualizací o misi robota Kirobo. Jeho pobyt ve vesmíru je naplánován do podzimu 2014.