1. Objevte Toyotu
  2. TOYOTA GAZOO Racing
  3. Motoristický Sport
  4. Světový šampionát WEC
Chci...
Chci...

Naši hrdinové s hybridním pohonem na stupních vítězů

Závod Le Mans byl pro tým TOYOTA Racing plný zvratů

Kdyby to byl jakýkoli jiný závod, jeli jste v čele celého pole a do konce zbývala jen necelá polovina vzdálenosti, mohli byste již pomýšlet na to, že vítězství je možná - pouze možná - na dosah. Ale toto není lecjaký závod. Toto je 24 hodin Le Mans…

Srdcervoucí zkušenost pro tým TOYOTA Racing

TS040 HYBRID č. 7 vyjíždějící z první startovní pozice, pilotovaný Alexem Wurzem, Stéphanem Sarrazinem a Kazukim Nakajimou, určoval tempo celého závodu, ovšem jen do té doby, než přišla pohroma - vedoucí vůz musel kvůli závadě na elektroinstalaci ze závodu odstoupit. Týmového ducha později povzbudilo srdnatě vybojované třetí místo vozu TS040 HYBRID č. 8 (v sestavě Anthony Davidson, Nicolas Lapierre a Sébastien Buemi), jenž se svědomitě probojovával kupředu po předešlé nehodě, která si vyžádala 50 minut na opravu v boxech.

Tým TOYOTA Racing zahájil závodní víkend velmi slibně díky první a třetí pozici na startovním roštu, čímž navázal na velmi úspěšný vstup do letošní sezóny, kdy si tým vybojoval již dvě celková vítězství.

Svoji roli sehrálo i počasí

Tým si byl jist svojí dobrou formou a piloti obou vozů předem očekávali, že budou bojovat o vítězné pozice. Reálná šance na vítězství vozu TS040 HYBRID č. 8 se bohužel zhroutila přibližně 90 minut po startu, kdy se přihnala mračna a v následném prudkém dešti se Lapierre, s obutými hladkými pneumatikami, na kluzkém povrchu nedokázal vyhnout hromadné nehodě na rovince Mulsanne.

Naštěstí byl ještě schopen opatrně dopravit svůj těžce poškozený speciál do boxů, kde tým rychle provedl potřebné opravy a dokázal tento vůz opět vrátit do hry.

Nehoda způsobila i další zpoždění, kdy si problémy s aerodynamickým vyvážením vyžádaly po osmi hodinách závodu neplánovanou zastávku v boxech, kde se tým pokusil o další opravy karoserie.
V čele závodního pole

TS040 HYBRID č. 7 si mezitím úspěšně odškrtával další a další kola v čele závodu, celá jezdecká sestava se na okruhu Circuit de la Sarthe dostala do optimálního rytmu a vše šlapalo jako hodinky.

Avšak 13 hodin a 53 minut po startu musel Najajima po nečekané závadě na elektroinstalaci nuceně zastavit vůz v zatáčce Arnage, čímž další naděje pohasly a musejí počkat až do příštího roku. Vzhledem k heroickým snahám celého týmu to byla skutečně bolestivá rána.

Bitva není prohraná

I přes srdcervoucí odstoupení vedoucího vozu zůstávala určitá naděje na týmový úspěch, neboť piloti střídající se za volantem speciálu TS040 HYBRID č. 8 již pomalu začali stahovat svoji ztrátu. Díky stabilně vysokému tempu se nakonec dokázali probojovat mezi vedoucí čtveřici a dokonce na dohled od pódiového umístění, ale jak všichni víme, cokoli se může stát i těsně před cílem závodu.

A skutečně k tomu došlo. Davidson, Lapierre a Buemi díky technické závadě soupeřova vozu sklidili plody svého houževnatého úsilí a zaslouženě si dojeli pro krásné třetí místo, což je výsledek, který po prvních dvou hodinách závodu vypadal jako naprosto nereálný. Tým díky tomu zůstává na vedoucí pozici v bodování šampionátu WEC a TOYOTA si zároveň vybojovala historicky již páté pódiové umístění v závodu Le Mans.
Těsně po závodu shrnul týmovou náladu Alex Wurz: “Bylo to skutečně zklamání, není příliš co dodat. Jak jsem již v tomto týdnu řekl, závod Le Mans nevyhráváte, on vás nechává zvítězit, a dnes nás zvítězit prostě nenechal.”

Po zklamání během tohoto víkendu má tým TOYOTA Racing příležitost dobít baterie a těšit se již na příští závod v Austinu, jenž se koná 20. září. Doufejme, že tým se s novým odhodláním vrhne do vítězných bojů…
Pokud vás dění na Le Mans natolik zaujalo, že toužíte po dalších informacích, nenechte si utéct několik zajímavostí o našich vítězných speciálech i celém týmu v naší informativní grafice TOYOTA Racing.