1. Objevte Toyotu
 2. TOYOTA GAZOO Racing
 3. World Rally Championship
Chci...

Naše cesta za vrcholnými úspěchy v soutěžích WRC

Po získání všech titulů světových šampionů 2021 – v kategorii značek, závodních jezdců i navigátorů – a v návaznosti na mistrovské tituly v letech 2018, 2019 a 2020 se vítězný Yaris WRC loučí a dává prostor nové zajímavé éře světového rallyového šampionátu FIA. Na jeho místo nastupuje úžasný GR Yaris Rally1 s hybridním pohonem, jenž napomůže týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team posouvat hranice možného a nemožného na těch nejnáročnějších rychlostních zkouškách světového rallyového sportu.


Jari-Matti Latvala coby celkový vítěz 18 podniků WRC je nejzkušenějším jezdcem v historii WRC. Součástí příběhu týmu Toyota GAZOO Racing World Rally Team je od samotné premiéry v roce 2017. V nové roli šéfa týmu naváže na dosavadní snahy vyvíjet

GR YARIS RALLY1

Seznamte se s Toyotou GR Yaris Rally1 v provedení 2022, nahrazující nesmírně úspěšný Yaris WRC. GR Yaris Rally1 poprvé na nejvyšší úrovni rallyového sportu využívá hybridní technologii – kombinuje zde přeplňovaný motor 1,6 litru z Toyoty Yaris WRC s baterií o kapacitě 3,9 kWh a jednotkou motorgenerátoru (MGU) o maximálním systémovém výkonu přes 500 koní. Vzhledem k novým předpisům nařizujícím méně komplikovanou aerodynamiku, návrat k mechanickému řazení a ukončení aktivního centrálního diferenciálu je nová epocha Rally1 příslibem hledání nových výkonnostních hranic samotných vozidel i závodních jezdců.
 • Motor:

  1,6 litru, přeplňovaný řadový čtyřválec, přímé vstřikování paliva plus jednotka hybridního pohonu
 • Maximální výkon:

  Přes 500 koní
 • Nejvyšší rychlost:

  201 km/h (podle převodového poměru) – převody jsou voleny pro optimální zrychlení a odezvu
 • Rozměry a hmotnost:

  Délka: 4225 mm (vč. aero kitu)
  Šířka: 1875 mm
  Výška: Nastavitelná
  Rozchod kol: Nastavitelný
  Rozvor: 2630 mm
  Minimální hmotnost: 1260 kg

Všechny cesty směřují k lepšímu

Asfalt
Klikaté silnice, nemilosrdné zatáčky a odolné tvrdé obutí. V rychlých soutěžích, jakou je i Rallye Estonsko, je snížený podvozek naprostou nutností.

Šotolina
Vyjeté koleje, kamenité povrchy a obutí nejrůznějšího složení. Rallye Nový Zéland, doprovázená vysokými teplotami, je příkladem podniku, kde se uplatní zvýšený podvozek pro šotolinové povrchy.

Sníh
Namrzlé vozovky, sněhové závěje a pneumatiky s hřeby. V zimních soutěžích, jakou je i Švédská rallye, je nastavení podvozku pro nezpevněné povrchy naprosto zásadní.

GR YARIS. NEKONEČNÉ NADŠENÍ

Vůz vyvinutý pod taktovkou odborníků týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team přenáší špičkové technologie a zkušenosti z motoristického sportu na běžné silnice. GR Yaris s výkonným přeplňovaným tříválcem 1,6 litru, vyspělým systémem pohonu GR-FOUR 4WD a lehkou třídveřovou karoserií byl zrozen ve světě WRC s příslibem nekonečného nadšení na jakémkoli povrchu.

Seznamte se s týmem

Tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team pod vedením Jari-Mattiho Latvaly, nejzkušenějšího jezdce v historii WRC, nasazuje do sezóny 2022 hned čtyři posádky s cílem navázat na úspěšný rok 2021, kdy Toyota získala hned několik titulů mistra světa. 

 • Akio Toyoda

  Zakladatel týmu / prezident společnosti Toyota Motor Corporation

 • Jari-Matti Latvala

  Šéf týmu

 • Vůz č. 1

  Jezdec:  Sébastien Ogier

  Země: Francie

  Klíčové úspěchy: Osm mistrovských titulů ve WRC 2013-2018, 2020 a 2021

 • Vůz č. 1

  Navigátor: Benjamin Veillass

  Země: Francie

  Klíčové úspěchy: Finalista WRC 2 (2017), vítězství na Rallye Španělsko (2019)

 • Vůz č. 4

  Jezdec: Esapekka Lappi

  Země: Finsko

  Klíčové úspěchy: Mistr světa ve WRC 2 (2016), první vítězství v kategorii WRC ve Finsku (2017), páté místo v šampionátu WRC (2018)

 • Vůz č. 4

  Navigátor: Janne Ferm

  Země: Finsko

  Klíčové úspěchy: Mistr světa ve WRC 2 (2016), první vítězství v kategorii WRC ve Finsku (2017), páté místo v šampionátu WRC (2018)

 • Vůz č. 33

  Jezdec: Elfyn Evans

  Země: Velká Británie

  Klíčové úspěchy: První vítězství v kategorii WRC v Británii (2017), finalista šampionátu WRC (2020 a 2021)

   

 • Vůz č. 33

  Navigátor: Scott Martin

  Země: Velká Británie

  Klíčové úspěchy: První pódiové umístění v kategorii WRC ve Finsku (2016), finalista šampionátu WRC (2020 a 2021)

 • Vůz č. 69

  Jezdec: Kalle Rovanperä

  Země: Finsko

  Klíčové úspěchy: Mistr světa ve WRC 2 (2019), pátý v šampionátu WRC (2020), první vítězství v kategorii WRC v Estonsku a Řecku (2021)

 • Vůz č. 69

  Navigátor: Jonne Halttunen

  Země: Finsko

  Klíčové úspěchy: Mistr světa ve WRC 2 (2019), pátý v šampionátu WRC (2020), první vítězství v kategorii WRC v Estonsku a Řecku (2021)

Klíčové okamžiky sezóny

TOYOTA GAZOO Racing a poslední novinky z jednotlivých podniků WRC

Další informace o TOYOTA GAZOO Racing