Toyota Yaris 2017

Nové varianty výbavy a motor 1,5 l

2017-03-13

Na ženevském autosalonu debutuje nová modernizovaná Toyota Yaris třetí generace s motorem 1,5 I a novou výbavou. Zajímavé stylistické změny se promítly do dynamičtějšího vzhledu karosérie a modernějšího interiéru. Vůz nabízí tišší chod pohonu, přesnější řízení a lepší jízdní vlastnosti. Paket bezpečnostních systémů Toyota Safety Sense je dostupný ve všech výbavách. Novinka přichází na trh ve chvíli, kdy Yaris dosáhl rekordního podílu ve třídě vozidel určených do města.

Nejpopulárnějším vozidlem značky v Evropě je právě Toyota Yaris. Její třetí generace byla uvedena na trh v roce 2011 a od té doby získává stále významnější místo mezi vozidly třídy B. V současnosti v západní Evropě zaujímá přes 6,5 procenta trhu vozidel určených do města. Jen za loňský rok prodej modelu na kontinentu překročil počet 208 000 aut.

Inovace jsou u nového Yarisu patrné v moderním stylu, vyšší úrovni bezpečnosti a lepší výbavě. Vliv na kvalitu řízení má i nový výkonný motor 1,5 l a lepší odpružení. Charakteristickým znakem vozu je i možnost volby hybridního pohonu, což potvrzuje výjimečnost modelu v jeho třídě a zároveň umocňuje jeho pozici na trhu. V současně době si hybridní Yaris pořizuje až 40 procent zákazníků v Evropě.

Evropský projekt světového významu


Toyota Yaris je vozidlem se silnými evropskými kořeny. Od roku 2001 se vyrábí v továrně Toyota Motor Manufacturing ve Valenciennes ve Francii. Nedávno, v roce 2016, projel výrobní branou Yaris s číslicí 3 000 000. Nyní jsou tato vozidla do města dodávána nejen na trh v Evropě, Africe, Severní Americe ale i na Blízký východ. Nejnovější úpravy vozu byly poprvé přímo adaptovány do sesterského modelu Vitz, jenž se vyrábí v Japonsku.

Změny podstatně překračují standardní rámec faceliftu. Investice v hodnotě 90 mil. eur do vývojového programu představují zlepšení více jak 900 dílů, které mají přímý vliv na styl, výkon a bezpečnost vozidla.

Design


Novou verzi Yarisu projektoval ateliér ED2 v Nice, který je za tento model odpovědný od počátku jeho existence. Nový design přední a zadní části vozidla má výrazněji rýsovanou strukturu s důrazem na vodorovnou linii, což podtrhuje nízko položené těžiště vozu.

Nové přední světlomety


Stylistické prvky Keen Look zdůrazňují novou linii předních světlometů. Ve vyšších stupních výbavy byla v LED světlech pro denní svícení použita optická vlákna, která tvoří kolem světlometů větvené rámování. Toto větvení se sbíhá do jedné linie prodloužené chromovým motivem nad světlomety.

Dynamický profil


Díky posílené linii táhnoucí se od přídě až k zadní části vozu, novému víku zavazadlového prostoru a díky přestavbě světel a novým dolním dveřním lištám provedeným v barvě Piano Black nebo v chromu, nabírá boční silueta nového Yarisu na dynamice.

Nabídka kol pro novou Toyotu Yaris zahrnuje tři nová provedení: 15" ocelová kola se stříbrnými kryty pro střední stupeň výbavy Active, 15" vícepaprsková litá kola pro verze ve výbavě Active s paketem Trend a nová 16" kola s broušenými povrchy pro hybridní model v provedení Chic (v ČR pod názvem Style).

Nová Toyota Yaris 2017
Nový design zadní části


Zadní světlomety, které prošly změnou tvaru, se rozpínají od blatníků až k víku zavazadlového prostoru, jež bylo také stylisticky upraveno. Dále je možné podle výbavy volit brzdová světla s LED diodami a obrysová světla s optickými vlákny.

Škála barev karosérie modelu Yaris byla doplněna o dvě nové – modrou Nebula a červenou Tokyo, čímž se zvýšil počet dostupných odstínů na 10.

Nová Toyota Yaris 2017
Nová Toyota Yaris 2017
Interiér vozidla


Změnám v interiéru kralují nové barvy, ukončovací detaily, nové vzory čalounění a ergonomičtější design přístrojové desky.

Už od střední verze je standardní výbavou interiéru sestava přístrojů na přístrojové desce se dvěma analogovými ukazateli po bocích nového barevného multifunkčního displeje s uhlopříčkou 4,2“. Pomocí tlačítek na volantu si může řidič vybrat, jaké informace chce na displeji zobrazit. Trojramenný volant má nový zajímavý vzhled i díky vloženým dílům v barvě Piano Black, které jsou použity jak u střední, tak i při vyšších verzích. Výše zmiňovanou sestavu přístrojů rámují elegantní chromové lišty.

Nová Toyota Yaris 2017

Úspornost a dynamika


Yaris je jediným vozidlem třídy B v Česku s plně hybridním pohonem. Toto vozidlo zajišťuje tichou, plynulou jízdu, intuitivní řízení a vyznačuje se také velmi nízkou spotřebou paliva na úrovni 3,1 l/100 km a nejnižšími emisemi CO2 (od 75 g/km). Tvůrci nové verze Yarisu, na základě uživatelských recenzí, představili vylepšení, která zajišťují ještě větší jízdní komfort, větší přesnost řízení a nižší hladinu hluku.

Nová Toyota Yaris 2017
Ještě tišší jízda


Hybridní vozidla Toyota jsou proslulá svým tichým pohonem. Aby bylo dosaženo ještě lepších parametrů a tišší jízdy hybridního Yarisu, byl zhotoven podrobný plán konstrukce pro zjištění, co je třeba provést pro snížení hladiny hluku a vibrací, zvláště těch, které pocházejí z pohonného systému při akceleraci.

Modifikace následně zahrnuly upevnění motoru, větší omezovač náklonu motoru, novou hnací hřídel, přední pomocný rám a změnu v systému sání vzduchu. Mimoto ve výfukovém systému byl použit nový pomocný tlumič výfuku.

Jízdní komfort


Nové upevnění motoru zlepšuje jízdní komfort tím, že snižuje vibrace způsobené otřesy motoru při pohybu vozidla po nerovném povrchu. Další optimalizace se dotkly tlumičů a jejich ventilů, což mělo za následek další zvýšení komfortu bez vlivu na jízdní vlastnosti vozu.

Elektrický systém posilovače řízení je konstruován tak, aby byl snížen pocit odporu a byla zajištěna plynulejší reakce na pohyb volantu. Držení stopy při zatáčení se zlepšilo díky optimálnímu sladění polohy volantu s příslušnou odezvou vozidla.

Nová Toyota Yaris 2017
Nová Toyota Yaris 2017
Nový 1,5litrový benzínový motor


Spolu s novým Yarisem debutuje nový 1,5litrový čtyřválcový benzínový motor vyvinutý s ohledem na budoucí emisní normy EURO 6c a požadavky pro schválení RDE (Real Driving Emission). Stane se nástupcem současné jednotky 1,33 l. Nový motor je vyráběn v polském závodu Toyota Motor Industries Poland.

Tento motor, náležící k rodině Toyota ESTEC (Economy with Superior Thermal Efficiency), využívá nové technologie, které zajišťují lepší výkon a příjemnější jízdu při současném snížení spotřeby paliva, dokonce až o 12 procent (s převodovkou CVT) v návaznosti na současný test NEDC.

Jednotka s objemem 1496 cm3 vyvine maximální výkon 111 k (82 kW) a maximální točivý moment 136 Nm při 4400 ot/min. Agilní odezva pohonné jednotky je zárukou pohodlného cestování po městě i za jeho hranicemi. V porovnání s dosavadní jednotkou 1,33 litru se akcelerace z 0 na 100 km/h zlepšila o 0,8 sekundy (11,0 oproti 11,8 s) a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h (důležité při předjíždění) na 5. převodový stupeň se zlepšilo o více než sekundu (17,6 oproti 18,8 s).

Konstruktéři se rovněž soustředili na zlepšení spotřeby paliva při ustálených cestovních rychlostech mimo město. Nová jednotka je proto vybavena vodním chlazením sběrného výfukového potrubí (poprvé v rámci modelové řady Toyota). Díky poklesu teploty plynů tak bylo možné upustit od obohacování palivové směsi, což je řešení jinak nezbytné ke snížení teploty spalování při běžných cestovních rychlostech mimo město. Výsledkem provedených úprav je snížení spotřeby paliva a výfukových emisí.

Nová Toyota Yaris 2017

Systém Toyota Safety Sense


Toyota, která považuje bezpečnost za prioritní, zavádí vyspělé technologie do všech svých modelů. Systém Toyota Safety Sense je standardně instalován do všech verzí nového Yarisu v souladu se zásadou Toyoty poskytnout špičkový bezpečnostní systém širokým skupinám řidičů.

Každé vozidlo je vybavené systémem Toyota Safety Sense, který zabraní nehodě, nebo omezí její následky, pokud se nelze kolizi vyhnout. Součástí paketu je předkolizní bezpečnostní systém (PCS) s nezávislým systémem nouzového brzdění (AEB), automatické přepínání dálkových světel (AHB) a systém pro hlídání jízdních pruhů (LDA). Ve vyšších stupních výbavy (kromě základního Live) je i systém rozpoznávání dopravních značek (RSA).

Předkolizní bezpečnostní systém využívá laser a kameru nainstalované na přední straně vozidla pro sledování vozovky před sebou. Tento systém má řidiče upozornit na nebezpečí kolize a po sešlápnutí brzdového pedálu připraví brzdy na nouzové brzdění. V případě, že řidič ani přes upozornění nereaguje, systém automaticky spustí nouzové brzdění, aby se snížila rychlost, a tudíž i následky nehody.

Funkce automatického přepínání dálkových světel detekuje oba světlomety protijedoucích vozidel, stejně jako zadní světla vozidla jedoucího vpředu a příslušně k situaci přepíná potkávací a dálkové světlomety, aby nedocházelo k oslňování jiných řidičů, a zároveň zajišťuje nejlepší možné osvětlení vozovky během jízdy v noci.

Systém pro hlídání jízdních pruhů monitoruje vodorovné dopravní značení a pomáhá předcházet nehodám způsobeným neúmyslným vyjetím z jízdního pruhu, nebo na krajnici. Pokud se Yaris přibližuje k boční čáře bez použití směrového světla (blinkru), systém upozorní řidiče vizuálním a zvukovým signálem.

Systém rozpoznávání dopravních značek informuje řidiče o nejdůležitějších zákazech a omezeních. Tato funkce vyhodnotí omezení rychlosti, konec omezení rychlosti a zákaz předjíždění a zobrazí je na barevném displeji přístrojové desky. Pokud řidič omezení rychlosti překročí, systém ho upozorní vizuálním a zvukovým signálem.

Aby byla bezpečnost pasažérů ještě větší, jsou bezpečnostní pásy zadních sedadel vybaveny omezovači napínací síly a předpínači. Opěrky hlavy jsou konstruované tak, aby zajistily lepší ochranu proti poranění krční páteře. Pozornosti vývojářů neunikl ani tvar hlavových airbagů. Rodiny s dětmi jistě ocení vylepšené a zvýrazněné značení systému ISOFIX, který usnadňuje instalaci dětských autosedaček.

Toyota Yaris – technická specifikaceMOTOR

1,0 VVT-i

1,5 Dual VVT-iE

1,5 VVT-i Hybrid

Označení

1KR-FE

2NR-FKE

1NZ-FXE

Elektrický motor

Typ

3válcový řadový

4válcový řadový

4válcový řadový

Synchronní
motor s
permanentními
magnety

Zdvihový objem

998

1 496

1 497

Kompresní poměr

11.5:1

13.5:1

13.4:1

Maximální výkon k/kW (ot/min)

69/51 (6 000)

111/82 (6 000)

100/74 (celkový výkon systému)

45 kW

Maximální točivý moment Nm (ot/min)

95 (4 300)

136 (4 400)

111 (3 600-4 400) (benzinový motor)

169 Nm

VÝKONNOST

5 M/T

6 M/T

CVT

e-CVT

Maximální rychlost (km/h)

155

175

175

165

0-100 km/h (zrychlení ve vteřinách)

15,3

11,0

11,2

11,8

SPOTŘEBA PALIVA (l/100)

5 M/T

6 M/T

CVT

e-CVT

Ve městě (*se systémem Start&Stop)

4,8*/5,2

5,7*/6,3

5,0*/6,0

3,1

Mimo město (*se systémem Start&Stop)

3,7*/3,8

3,9*/4,2

3,8*/4,1

3,3

Kombinovaná (*se systémem Start&Stop)

4,1*/4,3

4,6*/5,0

4,2*/4,8

3,3

EMISE CO2 (g/km)

5 M/T

6 M/T

CVT

e-CVT

Kombinovaná (*se systemém Start&Stop)

95*/99

103*/112

96*/108

75


*v ČR nebude systém Start & Stop nabízen


ROZMĚRY (mm)

Délka

3 945

Šířka

1 695

Výška

1 510

Rozvor náprav

2 510

Rozvor předních kol (15"/16")

1,485/1,465

Rozvor zadních kol (15"/16")

1,470/1,455

Objem zavazadlového prostoru při rozložených sedadlech (VDA)

286

Vaše nastavení pro soubory cookie

Naše webové stránky používají soubory cookie, abychom vám mohli poskytovat lepší služby. Pokud vůči tomu nemáte námitek, používejte tyto webové stránky jako obvykle; v opačném případě se zde můžete informovat o tom, jak nastavení pro soubory cookie změnit.

Potvrďte své předvolby označením zaškrtávacího políčka v případě, že souhlasíte; pokud nesouhlasíte, zaškrtnutí zrušte:

OK